Co je to krční páteř?
Krční páteř tvoří sedm horních obratlů. Jsou tvořeny z těla, uvnitř kterého je kanál kudy vede mícha. Tělo obratle má několik výběžků a otvorů pro příslušné cévy a nervy. Úplně nahoře jsou umístěny dva zvláštní obratle, čepovec a atlas, které jsou do sebe zasazeny a umožňují pohyb hlavy do předklonu, záklonu, úklonů a rotace.
Ke správnému pohybu hlavy, krční páteře a celé horní části těla včetně ramen a paží, napomáhá celá řada svalů. Aby se člověk cítil dobře a zdráv, musí být, kromě jiného, všechny tyto svaly dostatečně vyvinuté, silné a nezkrácené.
Jaké jsou symptomy problémů s krční páteří?
Symptomy problémů s krční páteří jsou různé, často závislé na tom, zda jde o poškození páteře (deformace těla páteře, meziobratlové ploténky apod.), nebo blokádu páteře či spasmus v oblasti svalů, které drží páteř. Degenerativní či poúrazové poruchy páteře představují opravdu vážný a velmi bolestivý stav, ke kterému je zapotřebí odborné léčení. Nebývá naštěstí tak častý. Většinou, když pociťujeme bolesti a problémy s krční páteří, jde o blokády nebo svalový spasmus. I tak jde o celkem dost nepříjemnou a omezující bolest a je nutné, abychom s tím něco udělali.
Jednotlivými příznaky mohou být silné až migrenózní bolesti hlavy, někdy i zvracení, bolesti v oblasti krční páteře a ramen (tlak a pocit tíhy), vystřelující bolesti do paží, nebo mravenčení a hlavně omezený rozsah pohybu hlavy a ramen (ztuhlost).
Tip pro vás
Využijte blahodárných účinků finské sauny, která díky celotělovému prohřátí pomáhá od bolestí páteře i blokované šíje.
Jaké jsou příčiny problémů s páteří?
Když pomineme úrazy a degenerativní poruchy, tak můžeme konstatovat, že nečastějšími příčinami bolestí páteře (nejen krční) je špatný životní styl. Je to myšleno ve smyslu utváření špatných návyků při práci (přetěžování), při držení těla, nedostatku cíleného pohybu a procvičování, nedostatku relaxace apod. Často bývá příčinou i stres, pak jde o psychosomatickou poruchu.
Někdy může problém vyvolat i určitá chemizace těla, například v období menzes či klimakteria. V lidském těle je vše tak důmyslně propojeno, že určit příčiny je mnohdy těžké. Každopádně s nastalými problémy je třeba pracovat a zkoušet odbourat všechny příčiny, které mohou přicházet v úvahu.
Špatné držení těla
Jak už jsem uvedla, nejčastější příčinou špatného držení těla je nesprávný návyk. Tento návyk se utváří už v dětství a je tedy i na rodičích, aby zodpovědně přistupovali k tomu, naučit své potomky správnému držení těla. Předejdou tak mnohým bolestem a problémům svých dětí v dospělosti. Děti většinou ještě necítí, tak silné bolesti a proto doslova ignorují nějaké správné návyky. V zápalu hry, ve škole či u televize nebo počítače se hrbí, jejich vzpřimovače páteře a okolní svaly ochabují, svaly na přední straně trupu se zkracují a v pozdějším věku už pociťují vyrovnání zad jako nepříjemné a nepřirozené.
Častou příčinou špatného držení těla je stres a strach. Úzkostliví lidé mají tendenci se přikrčovat a vtahovat hlavu mezi ramena. Dělají to pravděpodobně instinktivně, aby se chránili, před možným nebezpečím. Tento návyk si mohou opět přinést už z dětství. Když se však ramena nepřirozeně pozvedají a hlava se schovává mezi ně, dochází opět ke zkracování a na druhé straně k nechtěnému ochabování určitých svalových partií. Svaly pak nejsou schopné pevně držet páteř ve správné poloze.
Práce
Každá práce má vliv na naši páteř, bohužel většinou negativní. Na otázku, zda někdo cvičí, většina lidí řekne, že má dost námahy a pohybu v práci. Kdyby lidé věděli, jak je to hloupé, tak by raději mlčeli. Fyzicky náročná práce (a platí to i o sportu), zatěžuje někdy až na hranici únosnosti některé svalové partie, klouby a páteř. Svaly, které se namáhají se sice posilují, ale zároveň i zkracují.
Naproti tomu svaly, které nepoužíváme, ochabují a prodlužují se. Nesprávná délka svalů může deformovat páteř i klouby, což se projeví jejich omezenou hybností. Pokud někdo těžce manuálně pracuje a navíc má stále se opakující jednostranné zatížení, je na problém zaděláno. Druhou kategorií pracujících, kteří mají asi nejčastější problémy v oblasti krční páteře, jsou lidé, kteří pracují u počítače a nějakých podobných strojů.
Soustředěnost na práci, je odvádí od sledování toho, jak drží páteř, takže jsou většinou shrbení, hlavu mají nepřirozeně vytaženou dopředu, ramena vychýlená, aby mohli ovládat myš či psát na klávesnici. A to trvá mnohdy celé hodiny. Výsledkem bývá ztuhlost ramen, blokáda krční páteře, zmenšená hybnost. Příčinou je opět zkrácení a ochabnutí určitých svalových partií.
Psychicky zaměstnaní lidé jsou často pod stresem a nakonec mohou skončit taktéž s problémy s páteří.
Nejzdravější způsob práce je ten, kde se často mění činnost, člověk má dostatek pohybu, ale při tom extrémně nezatěžuje ani tělo, ani svou duši. Takových zaměstnání je však málo.
Informace o bolestech zad najdete na: Bolesti zad.info
Ostatní
Páteř je jako domino. Stačí, když je jedna kostka špatně položena a vše se hroutí. Příčinou bolestí krční páteře může být i problém s přílišným prohýbáním bederní lordózy, např. když žena nosí dítě opřené o bok a přitom vykonává běžnou domácí práci. Maminky jistě ví, o čem píši. Zdravá páteř sice má být esovitě prohnutá, ale čeho je moc, toho je příliš. Pokud extrémně prohneme bederní lordózu, zbytek páteře na to reaguje zvětšením hrudní kyfózy a krční lordózy. Svaly jsou v přílišném napětí a je tu problém.
Nesprávné a silové napětí se nám může stát i při volnočasových aktivitách (při sportu, v posilovnách, koníčcích a dokonce i v sexu). Páteř nemá ráda ani silné nárazy, nebo naopak fixaci, nehybnost např. při dlouhodobém upoutání na lůžko v nemoci.
Doporučujeme
Vyzkoušejte některé cviky na krční páteř nebo navštivte další weby o nemocech a zdraví: Zácpa, Bolesti břicha a Kožní nemoci. Najdete zde odborné články, slovník, recenze knih, diskuze a poradnu.
Poslední komentáře
Cviky na krční páteř
Doporučení
Diskuze - poradna